S&P’den Çarpıcı Türkiye Yorumu! Karar Sonrası Gelmesi Dikkat Çekti

Küresel Değerlendirme Kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye’nin parasal ve kredi politikalarını sıkılaştırması durumunda ekonomik dengesizliklerin çözülebileceğini ve Türk bankaları için risklerin azalabileceğini bildirdi.

EKONOMİK DENGESİZLİKLERİN ÇÖZÜLMESİ BEKLENİYOR

S&P Global Ratings tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin para, maliye ve gelir politikalarını daha iyi koordine etmesiyle uzun vadeli bir parasal sıkılaştırma döneminin ekonomiyi kademeli olarak yeniden dengelemesine yardımcı olabileceği belirtildi.

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI’NIN ALDIĞI TEDBİRLER

Değerlendirmede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2023 Haziran’ından bu yana kredi koşullarını sıkılaştırmak için aldığı önlemler vurgulandı. TCMB’nin kredi koşullarını sıkılaştırma adımlarının yanı sıra, bir haftalık repo faizini yüzde 8,5’ten yüzde 50’ye yükselttiği belirtildi.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ

S&P’nin değerlendirmesine göre, Türkiye’de nominal kredi büyümesinin 2024 yılında yüzde 40’a gerileyeceği ve cari açığın 2024-2025 yıllarında GSYH’nın yüzde 2’sinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

ENFLASYON VE EKONOMİK BEKLENTİLER

Değerlendirmede, Türkiye’de enflasyonun 2024 yılında ortalama yüzde 55,8 ile yüksek seyretmeye devam edeceği ancak zamanla düşeceği öngörüldü. Ayrıca, Türk Lirası’nın 2025 yılı sonuna kadar daha da değer kaybederek 43 TL’den 1 dolara düşeceği öngörüldü.

TÜRK BANKALARININ GÖRÜNÜMÜ

Sonuç olarak, S&P’nin değerlendirmesine göre Türk bankalarının yüksek ancak yönetilebilir kredi zararlarıyla karşı karşıya kalacağı öngörüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir